India at Asian Games: Full schedule of medal events and fixtures on September 30, Saturday

Date:

[ad_1]

It is shaping up to be another exciting day at the Asian Games with medals expected in shooting, tennis, boxing and athletics.

Shooters Sarabjot Singh and Divya TS will hope to win medals in the 10m air pistol mixed event while Rohan Bopanna and Rutuja Bhosle will aim for gold in the tennis mixed doubles final. Mirabai Chanu will also be in action on Saturday but will face stiff competition from Chinese and North Korean weightlifters.

(Medal events are listed first. Then the rest in chronological order.)

Medal event

6:30 am: Roller Skating – Hiral Sadhu and Arathi Raj Kasturi in women’s speed skating 10,000m points elimination race final

8:15 am: Shooting – 10m Air Pistol Mixed Team Bronze Medal Match 1 or

8:40 am: Shooting – 10m Air Pistol Mixed Team Bronze Medal Match 2 or

9:05 am: Shooting – 10m Air Pistol Mixed Team Gold Medal Match.

11:30 am: Boxing – Women’s 54kg quarter-final Preeti vs Zhaina Shekerbekova (Kazakhstan).

From 11:30 am: Kurush – Keshav, Yash Kumar Chauhan, Pinky Balhara and Suchika Tarial in Men’s 66kg, Men’s +90kg and Women’s 52kg. (If they qualify, medal event later in the day).

12:15 pm: Boxing – Lovlina Borgohain vs Suyeon Seong (South Korea) Women’s 75kg quarter-final.

12:30 pm: Weightlifting – Meerabai Chanu in women’s 49kg

1 pm: Squash – India vs Pakistan in men’s final

Not before 1pm: Tennis – Rohan Bopanna and Rutuja Bhosle v Liang En-shup and Huang Sung-hao (Chinese Taipei) in the mixed doubles final.

2:15 pm: Boxing – Men’s +92kg quarter-final Narendra vs Iman Ramezan Pourdelavar.

5:00 pm: Diving – London Singh and Siddharth Pardesi in Men’s Synchronized 3m Springboard Final

5:30 pm: Athletics – Aishwarya Mishra in women’s 400m final.

5:40 pm: Athletics – Muhammad Ajmal in men’s 400m final (medal event).

5:50 pm: Athletics – Karthik Kumar and Gulveer Singh in men’s 10,000m final (medal event).

6:30 pm: Boxing – Nishant Dev vs Quincy Okazawa in men’s 71kg quarter-final

event

4:00 am: Golf – Men’s and Women’s Individual and Team Rounds

5:30am: Equestrian – Vikas Kumar, Apoorva Davade and Ashish Limaye in event dressage team and individual events.

6:30am: Shooting – Men’s trap Prithviraj Tondaiman, Darius Chennai and Jorvar Sandhu individual and team qualification (first stage).

6:30am: Shooting – Manisha Kerr, Preeti Razak, Rajeshwari Kumari Individual and Team Qualification in Women’s Trap (Stage 1).

6:30 am: Shooting – Sarabjot Singh and Divya TS in 10m air pistol mixed team qualification.

6:35 am: Athletics – Jesswin Aldrin in men’s long jump Group A qualification.

6:35 am: Athletics – M Sreesankar in men’s long jump Group B qualification.

6:38 am: Athletics – Nandini Agasara and Sapna Burman in Women’s Heptathlon 100m Hurdles Heat 2.

6:45 am: Athletics – Jyoti Yaraji heats 1 in women’s 100m hurdles.

6:53 am: Athletics – Nithya Ramraj in women’s 100m hurdles heat 2.

7:05 am: Athletics – Ajay Saroj Men’s 1500m Round 1, Heat 1.

7:15 am: Athletics – Johnson Johnson Men’s 1500m Round 1, Heat 2.

7:20 am: Athletics – Nandini Agasara and Sapna Burman in women’s heptathlon high jump.

7:20 am: Canoe Sprint – Neeraj Verma in men’s canoe single 1000m heats.

7:48 am: Canoe Sprint – Vinita Chanu and Parvathy Geetha in the women’s kayak double 500m heat.

8:00 am: Volleyball – India vs North Korea in women’s group match.

8:16 am: Canoe Sprint – Ribasan Singh and Dyaneshwar Singh in men’s canoe double 500m heat.

10:15 am: Table Tennis – Manush Shah and Manav Thakkar vs Jaganhoon Lim and Woojin Jang (South Korea) Men’s Doubles Quarterfinals.

10:55 am: Men’s pre-quarter final 3×3 basketball India vs Iran.

11:00 am: Table Tennis – Manika Batra vs Wang Yi (China) in women’s singles quarter-finals.

11:30 am: Handball – India vs Nepal in women’s group match.

From 12.30 pm: Chess – Men’s & Women’s Teams 2nd Round.

1 pm: 3×3 Basketball – Women’s Pre-Quarter Final vs India TBD.

1 pm: Boxing – Sachin vs Turki Abukuthailah in Men’s 57kg Round of 16

2.30pm onwards: Badminton – Indian men’s badminton team vs South Korea in semi-final.

4:00 pm: Table Tennis – Sutheerth Mukherjee and Ayhika Mukherjee vs Chen Weng and Idi Weng in the women’s doubles quarter-finals.

6:15 pm: Hockey – India vs Pakistan Men’s Group Stage Match.

The document will be updated with events as and when they are scheduled.

[ad_2]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Republican Primary 2024

Introduction to Republican Primary 2024 The upcoming 2024 Republican Primary...

Who is Matt Canada?

Who is Matt Canada? A Brief Introduction In the sporting...

Real Madrid-bound Endrick prefers Ronaldo over Messi

Real Madrid wonderkid Andric says he is more...

India lost to the conditions, but could they have been braver with the bat?

Rohit Sharma He looked like he was trying...